Kanal Tedavileri

 

 

Kanal Tedavileri

KANAL TEDAVİSİ NEDİR?  

Kanal tedavisi, dişin merkezindeki damar ve sinir paketinin; yani bir bağ dokusu olan ‘pulpanın’ çıkarılmasıdır. Hasar gören, hastalanan veya ölen pulpa çıkarıldığında, kalan boşluk temizlenir, şekillendirilir ve yeniden doldurulur. Bu işlemlerle kök kanalı, hermetik (sızdırmaz bir şekilde) doldurularak kanal tedavisi işlemi gerçekleştirilmiş olur.

KANAL TEDAVİSİ YAPILACAK DİŞLERDE HANGİ BELİRTİLER OLUŞUR?

  • Dişlerde renk değişikliği,
  • Soğuk veya sıcağa karşı aşırı hassasiyet
  • Soğuk veya sıcakla başlayan şiddetli ağrı
  • İlgili dişte uzama
  • Şiddetli sıklıkla zonklayıcı ve uzun süren ve kendiliğinden bir etken olmaksızın başlayabilen ağrı
  • Yemek yerken ısırınca dişlerin birbirine değmesi ile ağrı
  • Gece başlayan ağrı ve ilgili dişle iliş yüzde apse nedeniyle oluşan şişlik
  • Dişte kırılma sonucunda büyük madde kaybı

KANAL TEDAVİSİ YAPILIRKEN AĞRI HİSSEDİLİR Mİ?

Tedavi öncesi uygulanan lokal anestezi sayesinde kanal tedavisi boyunca genellikle ağrı hissedilmez. Dişin aşırı derecede hassas olduğu durumlarda ise uygulanacak özel anestezi teknikleri ile hissedebilen hassasiyetin tamamen yok edilebilmesi mümkündür.
KANAL TEDAVİSİ KAÇ SEANSTA BİTER?

Kanal tedavisi dişteki problemin boyutuna göre 30-60 dakikalık tek bir seans ile tamamlanabileceği gibi bir kaç seansta da sürebilir. Eğer dişteki enfeksiyon,  çevre kemik dokularına yayılmış ise işlem iki veya üç seans sürebilir. Fakat güncel bilimsel yöntemlerle işlemler genellikle tek seansta bitmektedir.

KANAL TEDAVİSİ YAPILMAZSA NE OLUR?

Aşırı derece ilerlemiş çürükler veya derin diş kırıklarında dişin sinir dokusu olan pulpa kendini iyileştiremez ve diş canlılığını kaybeder. Canlılığını kaybeden diş enfeksiyon odağı haline gelir. Bu noktada bir an önce hekim tarafından kanal tedavisi işlemi yapılmalıdır. Eğer kanal tedavisi yapılmazsa enfeksiyon kök ucundaki ve çevresindeki dokulara kadar ulaşabilir. Diş kökünü çevreleyen çene kemiğinde iltihaplanma meydana getirerek o bölgede kemik kaybına yol açabilir. Bu aşamaya ulaşmış dişlerin kanal tedavisi daha uzun ve zahmetli işlemler gerektirebilir. İhmal edilen durumlarda dişin kaybına kadar varan üzücü sonuçlar doğabilir.